Neko sa Alchajmerovom bolešću ili demencijom ne može da vodi razgovor na isti način kao nekada zbog promena u mozgu. Ne shvatajući, mogli bismo da ih stavimo pod pritisak ako komuniciramo na načine koji im ne odgovaraju. Da biste izbegli izazivanje frustracije ili besa, delimo 3 zamke kojih se treba kloniti kada razgovarate sa nekim sa demencijom.
1. Ne pitajte zašto
Razmislite da izbacite reč zašto iz svog rečnika.
Iako je primamljivo nekome sa demencijom postaviti pitanja poput: „Zašto si to uradio?“ ili „Zašto ne voliš svoju supu danas? Juče ti se dopalo“, on ili ona zaista nemaju pojma šta uzrokuje određeno ponašanje. Bolest je verovatno ukrala sposobnost rasuđivanja ili procene.
Rizikujete da izazovete nepotrebnu anksioznost tako što ćete učiniti da se vaša voljena osoba oseća kao da je "testirana" - i da nije uspela, jer ne ume da vam odgovori na pitanje.
2. Ne vičite
Neki ljudi imaju prirodnu tendenciju da podižu glas oko starijih. Problem je u tome što Alchajmerova bolest i druge demencije mogu uticati na mnoge delove tela, ali uši nisu među njima.
Podizanje glasa može se shvatiti kao preteće i ljuto, čak i kada samo pitate: „Želiš li kafu?“
3. Ne odgovarajte na isto pitanje iznova i iznova
Možete da se osetite kao da ste u začaranom krugu ako neko sa demencijom krene da ponavlja pitanja: „Kako se zoveš?“ "Odakle si?" "Koliko je sati?"
Želite da budete ljubazni, ali ne možete ni da izludite.
Mnogo je stimulativnije za vašu voljenu osobu ako pređete na nove teme.
Pokušajte da kažete nešto što će verovatno dobiti odgovor, na primer: „Mora da ti nedostaje detinjstvo na selu“ (stara sećanja traju dugo) ili „Pričaj mi o svom pletenju“ (trenutni interes).
Dom Vila Suzana
Kod nas u domu svaki član osoblja ima znanja, iskustva i veštine da na pravi način pristupi korisnicima sa Alchajmerom ili demencijom. Cilj nam je da se svi korisnici osećaju prijatno i sigurno tokom boravka u domu. Za više informacije kontaktirajte nas.
コメント